„RÓŻA W HAIKU” – ogólnopolski konkurs poetycki rozstrzygnięty

To była już VI edycja konkursu, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Jana Łaskiego Młodszego i Stowarzyszenie Miłośników Łaskiej Róży.

Jest nam bardzo miło, że cieszy się on tak dużym zainteresowaniem. W tym roku otrzymaliśmy haiku od 19 autorów. Utwory oceniało Jury w składzie:

Przewodnicząca: Azi Kuder, członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku

Członkinie: Sława Sibiga , członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku, – Lena Pelowska, współredaguje i wydaje dwujęzyczny, internetowy magazyn artystyczny HAIKU PORT.

Podsumowanie konkursu:

letnie trawy -

wszystko co pozostaje

z marzeń żołnierzy

Basho

Jury dziękuje organizatorom za zaproszenie, a uczestnikom za udział w konkursie, gratulując serdecznie zwycięzcom oraz wyróżnionym. Nadesłane haiku prezentują dobry poziom poetycki, wybór zwycięskiego tekstu nie był więc łatwy. Tegoroczna edycja zbiegła się z wydarzeniami na wschodzie a choć wojna nie jest tematem wdzięcznym dla haiku, to zaznaczyła się boleśnie również i w nadesłanej na konkurs poezji. Do ścisłego grona zwycięskich utworów weszły aż trzy wiersze na ten temat. Chłód, smutek i niepewność przygasiły nieco piękno otaczającej nas przyrody, co dobrze obrazują wyróżnione teksty.

Na podium znalazło się jednak wyjątkowe haiku w duchu klasycznym lecz bez ścisłego przestrzegania reguł. Niech nie zwiedzie nas jego prosta forma. Poza pozornie sielskim obrazkiem wnosi ono intrygującą przestrzeń interpretacji. Zapach róż wypełnia odurzającą wonią uliczkę, zastanawiamy się kto usypia, mieszkańcy, czy może zmęczone upałem kamieniczki?... ale jak na dobry utwór przystało, obraz został ledwie naszkicowany, zatem czytelnik może do woli snuć fantazje na temat tego uroczego i zmysłowego haiku.

Jury przyznało trzy główne nagrody:

oraz trzy wyróżnienia:

GRATULUJEMY!

Wręczenie nagród odbędzie się 3 lipca br., podczas 8. Festiwalu Róż w Łasku.

W imieniu jury, organizatorów oraz patrona konkursu, Burmistrza Łasku, DZIĘKUJEMY wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.