O Festiwalu

 

Będąc na targach ogrodniczych w marcu 2012 roku w Łodzi napotkałam stoisko Państwa Marciniaków  z Gorczyna. Prezentowali róże. Poczułam odrobinę dumy, że nasi przedsiębiorcy promują się na bądź co bądź  wcale nie małej imprezie wojewódzkiej. Poprosiłam wizytówkę i po kilku tygodniach  pojechałam zakupić sadzonki do ogródka jordanowskiego ( poprzednio nasadzone krzewy róż wymarzły ) i wówczas usłyszałam propozycję zorganizowania festiwalu róż. Po raz pierwszy spotkałam się z inicjatywą grupy zawodowej, aby zrobić coś dla promocji naszej gminy, poprawić estetykę Łasku i przy tym dobrze się bawić. Zaskoczenie było tym większe, że miniona zima zniszczyła w wielu przypadkach większość upraw w szkółkach róż i spodziewałabym się raczej rozgoryczenia i bezradności wobec przyrody, a tu propozycja  wspólnej zabawy przedstawiona z wielkim optymizmem.  

Pomysł wydał mi się bardzo interesujący. Pani Janina Marciniak zobowiązała się do przygotowania ram programowych festiwalu, a ja przedstawiłam propozycję Panu Burmistrzowi i po uzyskaniu akceptacji zorganizowałam spotkanie  miejscowych producentów róż. Odbyło się ono 9.07.2012r. w Urzędzie Miejskim. Wzięło w nim udział 7 przedstawicieli firm szkółkarskich: Jerzy Furmańczyk, Bożena Szewczyk, Jadwiga Tyks, Janina Marciniak, Mariusz Sobieszek, Bogdan Papuga i Anna Malinowska.

Założyliśmy grupę inicjatywną, omówiliśmy sprawy organizacyjne, ustaliliśmy termin i charakter imprezy.

W następnych miesiącach odbyły się kolejne spotkania organizacyjne z przedstawicielami kwiaciarni w Łasku, Łaskiego Domu Kultury, Bblioteki Publicznej im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku oraz producentami róż.

Janina Kosman